What's new

-Średni [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Status
Not open for further replies.

Kamil

Wielki powr?t
Joined
Apr 10, 2008
Messages
1,730
Reaction score
243
Age
32
Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Poradnik wygl?da 100 x lepiej i estetyczniej w pliku Word. Zapraszam do ?ci?gania w wersji elektronicznej:



Spis tre?ci:

• Ustawienia BIOS do rozruchu z p?yty CD
• Podstawowe prawa u?ytkownika
• Dzielenie dysku na partycj?
• Formatowanie dysku
• ?wie?a instalacja Windows XP
• Proces instalacyjny
• Zako?czenie

1. Ustawienia BIOS do rozruchu z p?yty CD

Pierwszym wa?nym elementem jest ustawienie, aby przy starcie komputera uruchomi? si? kreator instalacji. Kto? kto wykonywa? ju? instalacj? systemu zapewne rozruch z p?yty ma domy?lnie ustawiony jednak my zaczniemy poradnik od zera.

Na pocz?tku nale?y uruchomi? BIOS. Zrobimy to za pomoc? klawisza Delete lub F2. Pami?taj, ?e spos?b wej?cia do biosu zale?y od posiadanej p?yty g??wnej!

Naszym celem jest znalezienie opcji takich jak:
• First BOOT device
• Second BOOT device

Powy?sze nazwy r?wnie? mog? si? znacznie r??ni? wraz z innymi p?ytami g??wnymi w naszym komputerze. Czasem nazwa mo?e wygl?da? tak:
• 1st Boot
• 2nd Boot

W pierwszym miejscu ustawiamy uruchomienie z CD-ROM a w drugim miejscu uruchamianie z dysku twardego. Po zaakceptowaniu klikamy F10 i Enter.

Nie robimy nic do czasu, a? na g?rze ekranu nie pojawi si? napis Naci?nij dowolny klawisz, aby uruchomi? komputer z dysku CD... po czym klikamy cokolwiek.

2. Podstawowe prawa u?ytkownika

instalacjaxp1.jpg


Odczekujemy chwilk? i naszym ocz? powinien ukaza? si? powy?szy obraz. Teraz system sprawdzi czy na p?ycie znajduj? si? wszelkie potrzebne pliki do przeprowadzenia instalacji Windows. Je?li z p?ytk? jest wszystko w porz?dku poka?e nam si? poni?szy ekran.

instalacjaxp2.jpg


Teraz masz do wyboru 3 opcj?:
• Instalacja systemu Windows XP
• Naprawa systemu Windows XP
• Zako?czenie pracy instalatora

Nasz oczywi?cie interesuje pierwszy podpunkt zatem naciskamy klawisz Enter. Teraz uka?? si? nam g??wne warunki umowy, kt?re nale?y przeczyta? i zatwierdzi? klawiszem F8. W innym wypadku instalacja nie rozpocznie si?.

instalacjaxp3.jpg


3. Formatowanie dysku

Teraz nadszed? czas, aby odpowiedzie? sobie na pytanie ile zamierzam mie? partycji i o jakiej pojemno?ci ka?da. Je?li masz dysk o du?ej pojemno?ci ok. 500 GB polecam Ci zrobi? dwie partycje po 250 GB. W tym momencie je?li dojdzie do jakiej? awarii mo?esz ocali? po?ow? swoich danych z nieuszkodzonego dysku!

Podzia? na partycj?

instalacjaxp4.jpg


• Je?li jest to tw?j nowy dysk zobaczysz z pewno?ci? napis Obszar nie podzielony na partycj? oraz pe?en rozmiar swojego dysku. W?a?nie z tej wolnej przestrzeni b?dziesz m?g? za?o?y? swoje partycje. Zaznacz to miejsce i naci?nij klawisz C a nast?pnie wpisz ile miejsca chcesz na ni? przeznaczy? i wci?nij Enter.

• Mo?esz wpisa? ca?kowit? pojemno?? lub jak wspomina?em wy?ej podzieli? dysk na 2 r?wne partycj? do czego przyda si? nam kalkulator je?li nie chcemy si? wy?o?y?. Je?li zamierzamy zrobi? dwie partycje nale?y zrobi? to samo co powy?ej z obszarem nie podzielonym na partycj?.

instalacja_xp2.png


instalacja_xp3.png


Usuwanie partycji

Nie ma tutaj wiele do t?umaczenia. Po prostu je?li chcemy skasowa? kt?r?? z partycji wybieramy j? po czym naciskamy klawisz D.

Formatowanie partycji

Teraz, gdy posiadamy ju? dysk podzielony na partycj? przyda?oby si? go sformatowa?. W tym celu wybieramy partycj? na, kt?rej b?dzie instalowany Windows. Drug? partycj? mo?na sformatowa? w prosty spos?b z pozycji Windowsa po zako?czonej instalacji. Wybieramy partycj? i naciskamy klawisz Enter. Teraz wybieramy opcj? Formatuj partycj? stosuj?c system plik?w NTFS (Szybkie)

instalacja_xp6.png


4. Proces instalacyjny

instalacjaxp8.jpg


Teraz pozosta?e czynno?ci s? ju? banalne. Wi?kszo?? funkcji komputer wykonuje automatycznie. Po sformatowaniu partycji, instalator zacznie kopiowa? pliki na dysk, a nast?pnie uruchomi ponownie komputer i b?dzie kontynuowa? instalacj? w systemie graficznym. Teraz musisz poczeka? troch? czasu. Pierwsze co zobaczymy to komunikat o wybranie j?zyka w tym celu wybieramy Polski programisty i klikamy dalej.

instalacjaxp9.jpg


Nast?pny etap to podanie nazwiska lub jakiej? nazwy. Pole organizacja mo?na pozostawi? puste lub wpisa? np. dom czy firma.

instalacjaxp10.jpg


W nast?pnej kolejno?ci b?dziesz poproszony o podanie klucza do produktu Microsoft Windows XP. Oczywi?cie je?li masz wersj? pirack? znajdziesz taki klucz w Internecie.

instalacjaxp11.jpg


Nast?pnie nadajesz nazw? swojemu komputerowi i klikasz dalej. Mo?e to by? twoje imi?. Konfiguracj? sieci mo?esz pomin??. Tu? przed pierwszym uruchomieniem komputera system Windows XP dokonuje ostatnich ustawie?, dotycz?cych mi?dzy innymi po??czenia z Internetem. Kliknij pomi? i skonfigurowa? to ustawienie z poziomu Windowsa. Nast?pnie nale?y stworzy?, co najmniej jedno konto u?ytkownika, wpisz swoj? nazw? i przejd? do dalszego etapu.

5. Zako?czenie

instalacjaxp13.jpg


instalacjaxp14.jpg


instalacjaxp15.jpg


instalacjaxp16.jpg


instalacjaxp17.jpg


instalacjaxp18.jpg


6. S?owo od autora

Poradnik zosta? ca?kowicie wykonany samodzielnie. Prosz? uszanuj prawa autorskie i nie podawaj si? za kogo? kim nie jeste? – czyli autorem poradnika. Zdj?cia nie s? mojego wykonania, zosta?y one znalezione w Internecie i wykorzystane do poradnika! W razie jaki? w?tpliwo?ci prosz? o kontakt na Gadu-Gadu 984401. Dzi?kuj? wszystkim za wsp?lnie po?wi?cony czas, w razie problem?w zapraszam na forum.

By Kamil
dla tibia.net.pl


@down:
Dzi?kuj? za pierwsze mi?e s?owa. Poradnik rzeczywi?cie robi?em d?ugo, ale mam nadziej?, ?e by?o warto.
 
Last edited:

Shiva1

Active User
Joined
Sep 2, 2008
Messages
135
Reaction score
22
Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Poradnik dobry, aczkolwiek tylko pierwsza cz??? mo?e si? przyda?, bo instalacja Win XP jest tak banalna, ?e bardziej ju? chyba by? nie mo?e (wszystko jest opisane podczas instalacji)

Ale wida?, ?e si? napracowale?, za co cze?? ci i chwa?a (plus za screeny)
 

Kamil

Wielki powr?t
Joined
Apr 10, 2008
Messages
1,730
Reaction score
243
Age
32
Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

~~OD?WIE?AM~~

Czy ju? nikt nie skomentuje mojego trudu w?o?onego w napisanie poradnika? My?la?em, ?e przyda si? on komu?, ale najwidoczniej wybra?em z?? dziedzin? :rolleyes: To mo?e jakie? inne pomys?y? :p Ch?tnie napisze co? ciekawego...
 

tadeuszgniot

New User
Joined
Jan 5, 2009
Messages
1
Reaction score
0
Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Bardzo szczeg??owa instrukcja. W tej bran?y jestem s?abeuszem ale maj?c tak? bro? pod r?k? b?d? pr?bowa? walczy?. Mam jednak?e pytanie czy instrukcja ta odnosi si? do nowych instalacji systemu Windows XP czy te? mo?na formatowa? dysk na kt?rym uprzednio ju? by? zainstalowany XP. Poprostu chodzi mi o przeinstalowanie systemu poniewa? zawirusowa? si? mi.
Za instrukcj? serdecznie dzi?kuj? i pozdrawiam.
TadeuszGniot
 

Hoster

Senior User
Joined
May 22, 2008
Messages
1,093
Reaction score
34
Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Odp: Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Podczas formatowania kompa pos?ugiwa?em si? tym poradnikiem i wszystko dzia?a ;) Trzy dniu p??niej zn?w formatowa?em tego samego kompa (bez obawy, to nie przez b??d w poradniku), tylko ?e ju? z pami?ci.

PS. M?g?bym udost?pni? ten poradnik na innym forum? Oczywi?cie podam autora.
 

Tomurka

Active User
Joined
Mar 20, 2009
Messages
122
Reaction score
1
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

DOBRA A CO ZROBI? JE?LI MAM 3 BOOST???A I WYSKAKUJE MI JAK USTAWI?EM TE BOOSTY I WCIS?EM F10 I ENTER,TO ZRESTARTOWA? MI SIE KOMP I WYSKOCZY?O Brak pliku NTLDR.CO ZROBI????
 

Kamil

Wielki powr?t
Joined
Apr 10, 2008
Messages
1,730
Reaction score
243
Age
32
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

To znaczy, ?e plik zosta? skasowany z dysku. Musisz ?ci?gn?? ten plik b?d? wzi?? go od kolegi i wklei? do g??wnego folderu z Windowsem. Je?li problem si? powtarza to r?wnie? przy u?yciu p?ytki Windows mo?esz u?y? opcji Napraw wtedy powinny zosta? wgrane wszelkie pliki, kt?re zosta?y utracone.
 

Kamil

Wielki powr?t
Joined
Apr 10, 2008
Messages
1,730
Reaction score
243
Age
32
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Trzeba by?o przeczyta? ca?y poradnik dok?adnie a w?a?ciwie jego pocz?tek. Podczas startu trzeba wej?? do BIOSu za pomoc? klawisza Delete i w opcjach na miejscu 1st Boot lub First Boot ustawi? CD-ROM potem 2nd Boot lub Second Boot HardDisc. Zapisa? zmiany i musi dzia?a?!
 

Tomurka

Active User
Joined
Mar 20, 2009
Messages
122
Reaction score
1
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

A co je?li mi si? wolno przewija strona i foldery???
 

Kamil

Wielki powr?t
Joined
Apr 10, 2008
Messages
1,730
Reaction score
243
Age
32
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

To znaczy, ?e brakuje sterownik?w do karty graficznej

1. Prawym na "M?j komputer:
2. W?a?ciwo?ci
3. Mened?er urz?dze?
4. Rozwijamy karty graficzne
5. Prawym
6. Aktualizuj oprogramowanie sterownika

Ew.

spisujesz nazw? i szukasz oprogramowania ze strony producenta :)
 

sSlasheRs

Advanced User
Joined
Apr 30, 2010
Messages
193
Reaction score
15
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Poradnik bardzo ?adny i du?o screen?w. Wszystko ?adnie i estetycznie opisane.
Ode mnie masz 8/10 , poniewa? mog?e? te? doda? co? od siebie itp.

Btw. Hmm... A m?g?by? napisa? jak go zainstalowa? na Viscie? Bo wiem ?e si? da , ale nie umiem.
 

ziom303

Advanced User
Joined
Apr 20, 2008
Messages
432
Reaction score
17
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Dzieki wielkie za poradnik. Wszystko ?adnie wytlumaczone, ?adnie wykonane screeny. Nic doda? nic uj??!!! Jeszcze raz wielkie dzi?ki. Dla ciebie reput!!! Pozdrawiam!
 

piterek155

New User
Joined
Nov 8, 2010
Messages
2
Reaction score
0
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Witam. Mam Viste i chcia?bym zainstalowa? XP, to moge robic to wszystko co jest opisane w poradniku
 

piterek155

New User
Joined
Nov 8, 2010
Messages
2
Reaction score
0
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

I nie rozumiem z tym podzia?em na partycj?, jak ja ju? mam podzielony na te partycje to mam je osun?? i potem stworzy? nowe? Dzi?ki za odpowied?
 

zulekek

Banned
Joined
Feb 6, 2010
Messages
19
Reaction score
2
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Ciekawe jak te zdj?cia zrobili :p
 

Krecioo

Colorful!
Joined
Sep 6, 2010
Messages
416
Reaction score
67
Odp: [Poradnik]Formatowanie, partycja i instalacja Windows XP

Ciekawe jak te zdj?cia zrobili :p
S? specjalne programy, kt?re pozwalaj? emulowa? ?rodowisko systemowe na zainstalowanym ju? systemie operacyjnym. Przyk?adem takiego programu jest Virtual PC.

Ale wracaj?c do meritum, poradnik bardzo ?adnie napisany. Zawar?e? w nim wszystkie przydatne informacje, wszystko jest dok?adnie opisane, a co najwa?niejsze s? screen'y. Na pewno niekt?rym si? przyda, aczkolwiek instalacja Win jest na tyle prosta, ?e nawet pocz?tkuj?cy powinien sobie z ni? poradzi? po ustawieniu BOOT.
 
Status
Not open for further replies.
Top